PL

English

Polski

link do profiluszukaj
  • English
  • Polski
Facebook Osiemnastego Konkursu ChopinowskiegoInstagram Osiemnastego Konkursu ChopinowskiegoTwitter Osiemnastego Konkursu Chopinowskiego
szukaj
Zaloguj/Zarejestruj

Aktualności

Najpopularniejsze artykuły

Rekordowa liczba zgłoszeń na Konkurs Chopinowski!

Dodano: 2019-12-05

1 grudnia upłynął termin nadsyłania zgłoszeń na organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w 2020 roku. W czasie przewidzianym w regulaminie wpłynęła rekordowa liczba ponad 500 zgłoszeń. Jest to pierwszy taki wynik w niemal stuletniej historii Konkursu Chopinowskiego – z każdą kolejną edycją odnotowujemy coraz większą liczbę aplikacji – 353 w 2010 roku, a 452 w 2015 roku. 2. Zgłoszenia zostały nadesłane przez pianistów z 53 krajów, m.in. z Chin (ponad 100), Japonii (ponad 90) i Polski (ponad 60); liczną reprezentację stanowią również uczestnicy z USA, Kanady, Korei Południowej, Włoch i Francji. Ponadto zgłoszenia napłynęły z tak różnorodnych zakątków świata jak: Argentyna, Australia, Azerbejdżan, Brazylia, Gruzja, Islandia, Kazachstan, Malezja, Meksyk, Mongolia, Nowa Zelandia, Tajlandia, Turcja, Uzbekistan, Wietnam. Przedział wiekowy dla uczestników Konkursu to 16–30 lat; ponad połowa kandydatów do przyszłorocznego Konkursu to pianiści w wieku od 21 do 23 lat, tych najmłodszych – 16- i 17-letnich, jest 30.

W ramach zgłoszenia kandydaci zobowiązani byli przesłać krótką notę biograficzną, dokumentację swoich najważniejszych osiągnięć artystycznych z ostatnich trzech lat, dwie rekomendacje (pedagogów i/lub wybitnych postaci życia muzycznego) oraz nagranie wideo z własnym wykonaniem programu I etapu Konkursu.

Dokumenty i nagrania kandydatów oceni Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Lech Dudzik (wybitny reżyser dźwięku), Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń i Wojciech Świtała (członkowie Jury Konkursu). Do 9 marca 2020 roku poznamy nazwiska 160 pianistów wybranych przez Komisję, którzy zostaną zaproszeni na Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Te odbędą się w Warszawie w dniach 17–28 kwietnia 2020 roku, a w ich wyniku wyłonionych zostanie 80 uczestników Konkursu, który rozpocznie się 2 października.

Konkurs został objęty mecenatem przez PKN ORLEN, Partner Główny Konkursu to marka LOTTO, której właścicielem jest Totalizator Sportowy sp. z o.o..

Konferencja Konkursu Chopinowskiego w Londynie

Dodano: 2019-11-05

5 listopada w londyńskim Westminster Cathedral Hall odbyła się organizowana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Chopin Society konferencja prasowa poświęcona zbliżającemu się XVIII Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina.

Podczas spotkania Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dr Artur Szklener przedstawił fakty dotyczące przyszłorocznej edycji Konkursu kładąc szczególny nacisk na plany związane z wprowadzeniem najnowszych technologii, rewolucjonizujących dostępność Konkursu dla słuchaczy na całym świecie. Konferencję uświetnił recital Charlesa Richarda-Hamelina, laureata II nagrody na XVII edycji Konkursu w 2015 r.

W spotkaniu wzięło udział niemal 220 gości: melomani, wykładowcy i nauczyciele z brytyjskich konserwatoriów muzycznych, młodzi artyści, dziennikarze i postaci związane ze światem pianistyki i muzyki klasycznej. Uczestnicy wydarzenia otrzymali materiały prasowe.

Partnerem wydarzenia był mecenas Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, PKN ORLEN.

Informacja dotycząca biletów

Dodano: 2019-10-24

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina informuje, że zakup biletów wyłącznie za pośrednictwem strony www.bilety.nifc.pl stanowi gwarancję zakupu ważnego biletu, który umożliwi uczestnictwo w koncercie lub przesłuchaniu. Bilety nabyte z nielegalnych lub nieupoważnionych źródeł, w tym na aukcjach, licytacjach, konkursach, od osób trzecich oraz poza autoryzowanymi punktami sprzedaży nie stanowią gwarancji uczestnictwa w koncercie.

Zgodnie z art. 133 Kodeksu wykroczeń kto nabywa w celu odsprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo są karalne.

Konferencja prasowa Konkursu w Pekinie

Dodano: 2019-10-29

29 października w Pekinie odbyła się kolejna, po Tokio i Paryżu, konferencja prasowa na temat zbliżającego się XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Organizatorem spotkania był Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, przy współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej, Instytutem Polskim w Pekinie oraz Centralnym Konserwatorium Muzycznym.

Podczas spotkania z dziennikarzami w Centralnym Konserwatorium Muzycznym Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dr Artur Szklener przedstawił najważniejsze informacje dotyczące przyszłorocznej edycji Konkursu i przypominał bogatą historię tego najsłynniejszego w świecie polskiego wydarzenia muzycznego.

Konferencję uświetnił recital zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1995 roku, Philippe’a Giusiano, wybitnego francuskiego pianisty, który wraz z innymi sławnymi wirtuozami fortepianu zasiądzie w Jury przyszłorocznego Konkursu.


Partnerzy wydarzenia: PKP Cargo oraz PKN Orlen.

Najnowsze artykuły

Rekordowa liczba zgłoszeń na Konkurs Chopinowski!

2019-12-05

Konferencja Konkursu Chopinowskiego w Londynie

2019-11-05

Konferencja prasowa Konkursu w Pekinie

2019-10-29

Informacja dotycząca biletów

2019-10-24

Konferencja prasowa Konkursu w Paryżu

2019-10-17

Znamy skład Jury XVIII Konkursu Chopinowskiego!

2019-10-02

Formularz akredytacyjny on-line dostępny od 4 listopada!

2019-10-02

Konferencja prasowa Konkursu w Tokio

2019-10-01

Wydarzenia promujące Konkurs Chopinowski na świecie

2019-10-01

Zgłoszenia na XVIII Konkurs Chopinowski – od 2 września do 1 grudnia 2019r.

2019-03-14

Bilety na XVIII Konkurs Chopinowski

2019-07-24